Autor Wątek: Cisowa (Kędzierzyn-Koźle) - historia  (Przeczytany 2796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline admin

Cisowa (Kędzierzyn-Koźle) - historia
« dnia: 18 - Wrzesień - 2012 - 10:02:10 »
Cisowa (niem. Czissowa) - od 1975 dzielnica Kędzierzyna-Koźla

Liczba ludności zamieszkującej osiedle Cisowa: 1818  (stan na 2014-12-31)

Położone po prawej stronie Kanału Gliwickiego w odległości 6 km od Kędzierzyna w kierunku Góry św. Anny. Otoczona jest z trzech stron lasami, które stanowią naturalną osłonę przed szkodliwym działaniem chemii.

Cisowa sąsiaduje z: Miejscem Kłodnickim, Sławięcicami, Blachownią Śląską, Lenartowicami, Łąkami Kozielskimi i Zalesiem Śląskim. Do wszystkich tych miejscowości jest dogodny dojazd drogami asfaltowymi.

Historia
Wieś Cisowa istniała już w 1283. Była to osada pracowników leśnych oraz właścicieli małych gospodarstw rolnych. Nazwa Cisowa wzięła się prawdopodobnie od rosnących tutaj w zamierzchłych czasach drzew cisów. W języku czeskim cis jest nazywany "Tis" i stąd też pochodzi nazwa "Tisowa" która pojawia się w niektórych zapiskach. W literaturze spotyka się jeszcze inne pokrewne nazwy: "Cisow", "Cisowka", "Czissowa", "Czyschowa".

W latach 1933-1937 Naziści przeprowadzili na Śląsku Opolskim kampanię zmian nazw geograficznych z polskich na niemieckie. Z tego powodu w 1933 Cisowa zmieniła nazwę na: Dünenfeld.

W dniu 31 stycznia 1945 Armia Czerwona zajęła Cisową. 21 marca 1945 rozpoczęło się przejmowanie od Armii Czerwonej obiektów gospodarczych w powiecie kozielskim.

Na początku 1946 w Cisowej mieszkało 729 osób.

25 września 1954 reforma podziału administracyjnego powołała na terenie powiatu kozielskiego 30 gromad, w tym:
Gromada Cisowej (Cisowa i Miejsce Kłodnickie).

W 1961 Cisową i Miejsce Kłodnickie włączono do gromady Blachowni Śląskiej.

15 października 1975 nastąpiło połączenie miast Koźla, Kędzierzyna, Kłodnicy i Sławięcice oraz 3 wsi (Lenartowic, Miejsca Kłodnickiego i Cisowej) – początek dzisiejszego miasta Kędzierzyn-Koźle.

Komunikacja miejska
Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu posiada w dzielnicy Cisowa 4 przystanki autobusowe: Cisowa Las, Cisowa, Osiedle Powodzian i Cisowa Fredry.

Edukacja
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 18 im. Wojciecha Korfantego, ul. Brzechwy 80

Kościół Rzymskokatolicki:
Parafia św. Franciszka z Asyżu i św. Jacka, ul. A. Fredry 36

Sport
Stadion sportowo-rekreacyjny (ul. Brzechwy 76) - wykorzystywany do szkolenia i rozgrywek w piłce nożnej oraz do organizacji imprez sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych i innych.

Źródło: wikipedia.org