Autor Wątek: Cmentarz będzie powiększony  (Przeczytany 3153 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matfij

  • Wiadomości: 1647
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Śródmieście
Cmentarz będzie powiększony
« dnia: 18 - Marzec - 2013 - 08:22:59 »
Miasto doszło wreszcie do porozumienia z Lasami Państwowymi w sprawie rozbudowy cmentarza w dzielnicy Kuźniczka.

Nowe groby powstają już w bezpośrednim sąsiedztwie zachodniego ogrodzenia nekropolii. W najbardziej optymistycznym scenariuszu kwater wystarczy jeszcze na dwa lata.

- Odbyliśmy niedawno rozmowy z przedstawicielami władz miasta. Wszystko jest na dobrej drodze, do końca roku teren pod rozbudowę cmentarza powinien być już własnością gminy - mówi Grzegorz Skrobek, szef Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Chodzi o zalesioną działkę o powierzchni trzech hektarów po prawej stronie ulicy Gajowej, która sąsiaduje z największą miejską nekropolią - "Kuźniczką”. Miasto chciało ją przejąć od Skarbu Państwa, ale przedstawiciele Lasów Państwowych tłumaczyli, że nie ma prawnej możliwości przekazania jej za darmo, a taki scenariusz przewidywało miasto.

Nadzieja na rozwiązanie sytuacji pojawiła się wraz ze zmianami w ustawie o lasach, która ma umożliwić przekazywanie gruntów nieodpłatnie. Zezwalające na to przepisy mają już niedługo zacząć obowiązywać.

Gdyby tak się jednak nie stało nadleśnictwo zapewnia, że wypracuje z gminą Kędzierzyn-Koźle inne rozwiązanie, które pozwoli na załatwienie problemu do końca roku.

- Z uwagi na tę inwestycję zmieniony został nawet plan zagospodarowania tego miejsca. Chcemy sprawę załatwić jak najszybciej - zapewnia Jarosław Jurkowski, rzecznik prezydenta miasta.

O ile problem przekazania gruntów wydaje się być rozwiązany, to pojawił się kolejny, czyli czas, w jakim inwestycja musi zostać zrealizowana.
- W najbardziej optymistycznym scenariuszu miejsca na cmentarzu wystarczy na dwa lata - mówi nto Piotr Pabisz, dyrektor Miejskiego Zakładu Cmentarnego.

Dyrektor Pabisz podkreśla, że sprawa jest bardzo pilna.Tymczasem jeśli sama procedura przekazania działki będzie trwała do końca roku, to w praktyce na sporządzenie projektu, zdobycie odpowiednich pozwoleń, wycinkę drzew i przeprowadzenie plac budowlanych zostanie około 12 miesięcy. A to niewiele.

- Dlatego trzeba się śpieszyć - dodaje Pabisz i przypomina, że sprawa rozbudowy cmentarza ciągnie się już 12 lat.

A co będzie jeśli po drodze pojawią się inne, nieprzewidziane problemy? Teoretycznie zmarłych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla będzie można chować na kilku innych miejskich cmentarzach.Tyle, że "Kuźniczka” jest największym z nich i wielu ludzi nie wyobraża sobie takiego scenariusza.

- Tam jest pochowana cała moja rodzina i ja także chciałabym tam spocząć - mówi pani Stanisława, emerytka z Kędzierzyna-Koźla. Jak się dowiedzieliśmy coraz więcej osób chce rezerwować miejsca na "Kuźniczce” właśnie ze względu na zamieszanie związane z brakiem miejsc.

Problem widać już gołym okiem, bo pogrzeby odbywają się tam dosłownie pod płotem przy zachodniej stronie nekropolii. Sytuację nieco ratuje fakt, że Kędzierzyn-Koźle należy do tych miast, w których coraz popularniejsze są pogrzeby urnowe. Obecnie kościół katolicki nie zabrania tego rodzaju pochówków, choć też i nie namawia do nich. Tymczasem blisko co drugi zmarły na "Kuźniczce” chowany jest właśnie w niszy wykutej w kolumbarium. Dlatego miasto zbudowało niedawno kolejne kolumbarium Znalazło się w nim 150 nisz na urny pojedyncze i 32 na podwójne.To już trzecia tego typu budowla na tej nekropolii.


 

Offline bodzio2

Odp: Cmentarz będzie powiększony
« Odpowiedź #1 dnia: 18 - Marzec - 2013 - 08:40:04 »
To dobra wiadomość, że doszło do porozumienia w tej kwestii ...
 

Offline Matfij

  • Wiadomości: 1647
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Śródmieście
Odp: Cmentarz będzie powiększony
« Odpowiedź #2 dnia: 18 - Marzec - 2013 - 08:44:26 »
Generalnie jest to ponowne odroczenie decyzji o budowie nowego cmentarza, no chyba że zmienią się przepisy i prochy zmarłych będzie można rozrzucać lub trzymać w domu...
 

Offline wilo

Odp: Cmentarz będzie powiększony
« Odpowiedź #3 dnia: 06 - Październik - 2018 - 15:34:36 »
Cmentarz już jest powiększony i na pierwszy rzut oka jest dobrze a nawet bardzo dobrze. Jedyne zastrzeżenia mam do braku parkingu z lewej strony od skrzyżowania początku drogi do cmentarza. Miejsca sporo a zostawiono nieuporządkowany las.
 
Podziękował: blacho37

Offline boliząbek

Odp: Cmentarz będzie powiększony
« Odpowiedź #4 dnia: 14 - Październik - 2018 - 15:40:52 »
Byłam dzisiaj na cmentarzu i widziałam zmiany na lepsze, cokolwiek by to nie znaczyło :)
Z lewej strony rzeczywiście zostawili niezagospodarowany kawałek lasu, przynajmniej zrobili by tam porządek z roślinami jak już brak myślenia nad parkingiem.
 
Podziękował: blacho37