Ankieta

Zakaz handlu w niedzielę, jest: ?

Dobry
65 (24.3%)
Zły
182 (68.2%)
Jest mi obojętny
20 (7.5%)

Głosów w sumie: 267

Autor Wątek: [Sonda] Czy jesteś za zakazem handlu w niedzielę?  (Przeczytany 12991 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bodzio2

[Sonda] Czy jesteś za zakazem handlu w niedzielę?
« dnia: 30 - Maj - 2013 - 12:17:51 »
Projekt zmian w Kodeksie pracy został przygotowany przez posłów z tzw. katolickich zespołów parlamentarnych (chodzi o zespół członków i sympatyków ruchu "Światło i Życie" i akcji katolickiej, a także zespoły przeciwko ateizacji, ochrony życia i rodziny oraz ds. nauki społecznej kościoła). 

Zakłada on zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę, ale dopuszcza możliwość pracy stacji benzynowych. Pod projektem podpisali się posłowie z PiS, PO, PSL i SP.

A co Ty o tym myślisz?, zapraszam do oddania głosu w ankiecie, a także do dyskusji   ;-)

Offline Matfij

Odp: Czy jesteś za zakazem handlu w niedzielę?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 - Maj - 2013 - 22:41:26 »
Chcąc chronić WSZYSTKICH pracowników należy wprowadzić taką regulację w Kodeksie Pracy, która zapewni wolną niedzielę tym, którzy sobie tego życzą - obecna propozycja to lobby małych sklepików, dyktat i ukłony obcemu Państwu - Watykanowi.

Offline bodzio2

« Odpowiedź #2 dnia: 31 - Maj - 2013 - 08:19:26 »
Musi być coś w tym prawdy, nawet w sprawie handlu w niedzielę zabrał głos premier Tusk, i na swojej konferencji w środę powiedział:

Że hipokryzją jest mówienie o niedzieli, "jako dniu wolnym od pracy dla wszystkich". - W dzisiejszych warunkach cywilizacyjnych nie jest to możliwe. Raczej stoi za tym jakieś przeświadczenie, ideologia lub wiara, a nie kwestie pracownicze - zaznaczył.

Podkreślił, że istnieje grupa ludzi, m.in. związanych z Kościołem, którzy domagają się całkowitego zakazu handlu w niedzielę. - Wierzę, że mają dobrą intencję w tym sensie, że wierzą w to, co mówią, że to jest ważne dla ludzi - powiedział premier.

Ja również pod takim stwierdzeniem się podpisuję ...

Offline magon

« Odpowiedź #3 dnia: 31 - Maj - 2013 - 09:30:48 »
Ja jestem za zakazem handlu dużych dyskontów spożywczych - cała reszta powinna funkcjonować w niedziele.

Offline bodzio2

« Odpowiedź #4 dnia: 31 - Maj - 2013 - 13:18:20 »
No tak, może i dobrze by było, aby tylko markety pozamykano w niedzielę. Jednak projekt zmian w Kodeksie pracy przygotowany przez posłów z tzw. katolickich zespołów parlamentarnych zakłada zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę.

Czyli nie ma to rozgraniczenia na markety, czy też małe sklepiki, miał by on dotyczyć wszystkich placówek handlowych w naszym kraju ...

Offline Matfij

« Odpowiedź #5 dnia: 31 - Maj - 2013 - 22:18:47 »
Należy zabronić "zbierania na tacę" poza niedzielą skoro rodziny mają tylko kasjerki marketów (?!). Można by też pomyśleć o likwidacji tych nigdzie nie rejestrowanych przychodów skoro Kowalski za brak wpłaty podatku w kwocie 13 PLN MUSIAŁ zapłacić karny mandat w wysokości 5.000 PLN. Bądźmy konsekwentni - "co cesarskie-carowi..."
W demokracji decyduje większość, a nie mniejszość lub jakiś Kościół, tym bardziej zobligowany do przestrzegania rozdziału od Państwa w którym funkcjonuje, bo dlaczego przymusowo "wolna niedziela", a nie np. środa - komu robi to różnicę - rodzinom ?! We środę mógłbym np. coś załatwić w magistracie bez brania urlopu - no to jak to jest ?
Czy prohibicja powstrzymała spożycie ? Czy w PRL nie można było kupić alkoholu przed 13-tą ? Narkotyków i prostytucji w Polsce też niema ? Są mądrzejsze Państwa, które to już kontrolują i zarabiają ściągając podatek i ubezpieczenie - nie idźmy pod prąd bo tak jest wygodnie ciemnogrodowi ! Demokracja to WOLNOŚĆ, o którą walczyli Nasi Przodkowie - uszanujmy Jej owoce !
Pozdrawiam.

Offline magon

« Odpowiedź #6 dnia: 04 - Czerwiec - 2013 - 20:22:22 »
Właśnie w ten sposób uciekają pieniążki przez palce naszemu państwu  :zgoda:

Offline admin

« Odpowiedź #7 dnia: 12 - Czerwiec - 2013 - 10:47:45 »
Patrząc z pozycji pracowników marketów, którzy są w nich wykorzystywani ponad wszelkie dopuszczalne normy i przepisy, nie mają dodatkowego wynagrodzenia za pracę w niedzielę i nie są szanowani a wręcz poniżani przez kierownictwo. Uważam że takie wielkie molochy handlowe powinny być zamknięte w niedzielę, a jedynym odstępstwem od normy mogły by być okresy przed świąteczne. Na przykład: handlowa niedziela na tydzień przed świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia.

Dla handlujących w niedzielę marketów mówię stanowcze NIE, dla małej gastronomi i sklepów osiedlowych jak najbardziej TAK.

Taurus

« Odpowiedź #8 dnia: 12 - Czerwiec - 2013 - 11:21:17 »
Powiem tak,że jest takie bezrobocie w KK iż zakaz handlu w niedzielę to dodatkowy problem dla nas.Miasto nie robi nic w tej sprawie,chcą jedynie jak najwięcej napchać do własnych kieszeni niżeli popracować nad poprawą życia w mieście.Czemu ludzi stąd uciekają,dlaczego liczba ludności w Kędzierzynie-Koźlu spada,bo mają dość biedy w tym mieście.
Zamiast na przykład zrobić wysepkę między mostami w Koźlu,to już było by parę mieszkań wyremontowanych.

Na temat naszego miasta to można by napisać tom.....

Offline bodzio2

« Odpowiedź #9 dnia: 12 - Czerwiec - 2013 - 11:56:28 »
Patrząc z pozycji pracowników marketów, którzy są w nich wykorzystywani ponad wszelkie dopuszczalne normy i przepisy, nie mają dodatkowego wynagrodzenia za pracę w niedzielę i nie są szanowani a wręcz poniżani przez kierownictwo.
Zgadza się, mój syn pracuje w jednym z takich marketów i za pracę w niedziele i święta, niestety ale nie wypłaca się mu dodatkowego 100% dodatku, a jedynie wysyła się go na wolne w tygodniu - bo przecież "za dużo by zarobił", to jest zwykłe okradanie pracowników! ...

kendal

« Odpowiedź #10 dnia: 12 - Czerwiec - 2013 - 14:10:07 »
Jestem pracownikiem dużego kędzierzyńskiego marketu i niestety nie jestem wynagradzany dodatkowo za pracę w niedzielę. Dlatego też jestem za zakazem handlu dla sklepów wielkopowierzchniowych w niedzielę.

Mogę pracować w niedzielę, ale nie za te same nędzne pieniądze co w tygodniu.

huba17

« Odpowiedź #11 dnia: 12 - Czerwiec - 2013 - 14:18:58 »
Ciekawe jakie są argumenty tych co głosują za pracą marketów w niedzielę ?

anetka

« Odpowiedź #12 dnia: 12 - Czerwiec - 2013 - 14:26:37 »
Moja mam pracuje prawie w każdą niedzielę w kozielskim markecie i jest bardzo to pracą zmęczona. Płacą jej tak jak w tygodniu a za ta niedzielę ma jeden wolny dzień w ciągu całego tygodnia. Chciała bym aby była w niedziele w domu a nie tyrała na kapitalistę z zachodu.

zagłosowałam na nie.

wygodny

« Odpowiedź #13 dnia: 12 - Czerwiec - 2013 - 14:59:34 »
Nie: dla zakazu handlu w niedzielę. Lubię robić zakupy w dni wolne od pracy, w tygodniu nie mam na to za wiele czasu. Jest to dla mnie duża wygoda i ciężko było by z tego zrezygnować.

Offline bodzio2

« Odpowiedź #14 dnia: 12 - Czerwiec - 2013 - 15:10:54 »
Mogę pracować w niedzielę, ale nie za te same nędzne pieniądze co w tygodniu.
Popieram jak najbardziej ...