Autor Wątek: Tor kartingowy w Koźlu - Historia  (Przeczytany 9277 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline admin

Tor kartingowy w Koźlu - Historia
« dnia: 24 - Luty - 2013 - 22:08:52 »
Tor kartingowy w Koźlu - Historia


Koźle - Wrzesień 1971
Tor kartingowy przy ulicy Piastowskiej
 II Eliminacje Kartingowych Mistrzostw Europy

Tor kartingowy w Koźlu -  po torze, który miał opinię najlepszego w Polsce i jednego z lepszych w Europie nie ma już śladu. Mieścił się przy ul. Piastowskiej w Koźlu.

Tor kartingowy w Koźlu - zbudowany został pomiędzy ulicami Piastowską i Gazową, na nieczynnym od kilku lat odstojniku ścieków z pobliskiej gazowni miejskiej, wysypisku gruzu i odpadów. Tor powstał w latach 1966-67 z inicjatywy grupy fanatyków motoryzacji, którym na sercu leżał rozwój sportu motorowego.
Były to lata, gdy najpopularniejszym samochodem na polskich drogach była Warszawa M20, produkowana na Żeraniu od 1951 roku na licencji radzieckiej pobiedy, oraz Syrena z silnikiem ze strażackiej motopompy.

W latach 60-tych ubiegłego stulecia powstawały liczne kluby kartingowe we Wrocławiu, Częstochowie, Katowicach i na wybrzeżu. Na Opolszczyźnie też kilka utworzono.
 
W naszym powiecie działały trzy:
- sekcja gokartowa MZKS "Odra" przy kozielskiej stoczni rzecznej
- sekcja w kędzierzyńskim klubie sportowym "Chemik"
- sekcja przy Zespole Szkół Zawodowych ZA "Kędzierzyn" jako Harcerski Klub Kartingowy.

Pomysłodawcami byli między innymi: Borys Stateczny, Paweł Sojka, Andrzej Kozok i Marian Morus. Przez wiele lat zawodnicy tych klubów nie mieli możliwości rywalizacji na obiektach przystosowanych do szybkiej jazdy. Najczęściej ścigali się na dużych wyasfaltowanych placach, miedzy innymi na rozgrywanych wyścigach gokartów wokół kędzierzyńskiego ratusza na placu Wolności w Kędzierzynie.

W końcu postanowiono wybudować tor kartingowy z prawdziwego zdarzenia. Ogromnym zwolennikiem budowy toru w Koźlu był ówczesny kierownik wydziału komunikacji Urzędu Powiatowego Tadeusz Pytlik. Mając poparcie przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Waldemara Krawczyka oraz sekretarzy komitetu powiatowego PZPR, zmobilizował do współpracy dyrekcje dużych zakładów pracy z terenu powiatu.
Udało mu się włączyć do współdziałania przy budowie toru m.in. Rejon Eksploatacji Dróg Publicznych, kozielski oddział Państwowej Komunikacji Samochodowej, fabrykę KoFaMa oraz żołnierzy z jednostki wojskowej.
W ciągu kilku miesięcy zrekultywowano i utwardzono teren wysypiska, a następnie ułożono na nim asfalt. Stocznia Koźle zbudowała piętrową wieżę sędziowską, a Polski Związek Motorowy boksy garażowe i remontowe.

Eliminacje do mistrzostw Europy 22 lipca 1967 roku, z okazji oddania do użytku toru kartingowego, odbyły się zawody "O błękitną wstęgę Odry". Zawodnicy z całej Polski rywalizowali o Puchar Przewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej Waldemara Krawczyka.

Kozielski tor spełniał wysokie parametry techniczne i należał do jednych z najlepszych torów kartingowych w Polsce. W związku z tym rozgrywano na nim liczne zawody rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Jednymi z pamiętnych zawodów rozegranych 21 kwietnia 1971 roku były indywidualne mistrzostwa Polski. Wśród 11 reprezentacji klubowych na wysokich lokatach uplasowali się Adam i Wojciech Galonowie z "Chemika" oraz Jan Guzik z HKK. We wrześniu 1971 roku na kozielskim torze odbyły się eliminacje do kartingowych mistrzostw Europy z udziałem wielu renomowanych kierowców z Francji, Włoch, Niemiec, Austrii oraz wszystkich krajów demokracji ludowej. Najlepszymi kierowcami okazali się wówczas reprezentanci Włoch.

Możliwość korzystania z toru znacznie przyczyniła się do popularyzacji tej dyscypliny wśród młodzieży z naszego miasta. Tacy zawodnicy, jak: Jan Landenberski, Henryk Sroka, Wojciech Stateczny, Andrzej i Krzysztof Kozok weszli do kadry narodowej, legitymując się tytułami mistrzów i wicemistrzów Polski.

Duże powodzenie kozielskiego toru stało się po latach przyczyną jego likwidacji. Ze względu na liczne skargi mieszkańców okolicznych domostw, uskarżających się na ogromny hałas, tor został czasowo zamknięty. Po kilku latach rozległy teren zarósł zielskiem. Z czasem cała infrastruktura uległa dewastacji. Gdy pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia rozpoczęła się w Polsce ekspansja sklepów wielkopowierzchniowych - teren przy ulicy Gazowej został sprzedany pod budowę marketów. Obecnie na rozległym terenie dawnego toru kartingowego funkcjonują dwa duże markety spożywcze.
autor tekstu: Bogusław Rogowski

Dawno już minęły czasy, kiedy na polskich torach gościli kartingowcy ze światowej czołówki – czy ktoś jeszcze pamięta, że w 1975 roku Alain Prost na długo przed zdobyciem czterech tytułów mistrza świata Formuły 1 startował na torze w Kędzierzynie-Koźlu w drużynowych mistrzostwach Europy w kartingu ?


Alain Prost w okresie startów go-kartami

Obiekt zaczął podupadać w latach 80-tych. Zburzono m.in. okazałą wieżę sędziowską. Kilka lat temu powstały na jego terenie dyskonty spożywcze (Lidl i Biedronka) i dziś nie istnieje już nawet fragment asfaltu, po którym ścigali się kiedyś zawodnicy.Historia kartingu...

Powstanie kartingu to zasługa pilotów amerykańskich, którzy w czasie drugiej wojny światowej skracali czas oczekiwania na loty bojowe, ścigając się po gładkich betonowych nawierzchniach lotnisk i hangarów na własnoręcznie zbudowanych wózkach na małych kółeczkach. Wózek to po amerykańsku kart, a 'Go-kart' znaczy więc tocz się wózku.

W 1956 roku Art. Ingels - mechanik w firmie Kurtis Craft Company zbudował pierwszego karta napędzanego silnikiem kosiarki do trawy West Bend o mocy 1,85 kW i hamowanego hamulcem ręcznym.

Duffy Livingstone założył pierwszą wytwórnię pojazdów na małych kółeczkach i nie mógł nadążyć z realizacją zamówień, których było dziesiątki tysięcy.

W 1957 roku Kartingowy Klub Amerykański GKCA opracował pierwszy regulamin, który przetrwał prawie 10 lat. W 1958 roku pierwsze karty trafiły z Ameryki do Wlk. Brytanii i tam powstało wiele firm specjalizujących się w ich budowie; w 1960 roku było ich aż 120.

Pierwsze polskie karty zbudowano w 1960 roku, a inicjatorem ich powstania był tygodnik 'MOTOR', podając informacje o kartingu na świecie. Źródłem ich napędu były dwusuwowe silniki rozmaitych marek o pojemnościach skokowych od 50 do 200 cm³. Po pokazowym wyścigu we Wrocławiu pierwsze zawody kartingowego w Polsce odbyły się 22 lipca 1960 roku na bieżni stadionu sportowego w Częstochowie, a zawodnicy walczyli o Puchar Przechodni Redakcji tygodnika 'MOTOR'; jego pierwszym zdobywcą był Z.Pietkiewicz z Gdyni. Kolejne zawody rozegrano w Gdyni oraz na Placu Defilad w Warszawie.

W 1962r. w Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA powołano Międzynarodową Komisję Kartingową CIK, która opracowała obowiązujące na świecie regulaminy ( w 1997 roku została przekształcona w Światową Federację Kartingową FMK, w 2000r. powrócono do nazwy CIK-FIA i zrzesza obecnie przeszło 75 krajów).

Już od 1968 roku karting w Polsce trafił do szkół; uczniowie technikum w Koszalinie i Legnicy budowali w ramach zajęć technicznych pierwsze karty, na których później startowali w zawodach; oprócz zawodników wykształciła się też spora kadra mechaników, zdobywających swe późniejsze zawodowe doświadczenie. W 1975 roku karting został uznany przez ówczesne Ministerstwo Oświaty i Wychowania jako jedna z metod politechnicznego wychowania młodzieży i zalecony do popularyzowania w szkołach w ramach zajęć pozalekcyjnych; w tym samym czasie Polski Związek Motorowy zawarł porozumienie w sprawie rozwoju kartingu ze Szkolnym Związkiem Sportowym i Związkiem Harcerstwa Polskiego. Zakupiono 150 kartów przeznaczonych dla szkół. W 1975 roku powstała samodzielna Główna Komisja Sportu Kartingowego ZG PZM, która zarządza tą samodzielną dyscypliną w naszym kraju.

Historia Polskiego sportu kartingowego: http://www.automobilklubpolski.pl/historia/monografia/karting_fr.pdf

Źródło: internet i własne infoCytuj
Gdyby ktoś dysponował starymi fotografiami przedstawiającymi tor kartingowy w Koźlu, to proszę o kontakt na e-maila: kontakt@forumkkozle.pl lub tutaj w temacie. 

Offline bodzio2

Odp: Tor kartingowy w Koźlu - Historia
« Odpowiedź #1 dnia: 24 - Luty - 2013 - 22:57:58 »

Zawody kartingowe (krótko po zbudowaniu toru kartingowego w Koźlu)
 

Offline admin

Odp: Tor kartingowy w Koźlu - Historia
« Odpowiedź #2 dnia: 24 - Luty - 2013 - 23:09:46 »
Nie pamiętam tego miejsca na torze, ale ja przygodę z kartingiem miałem w latach 83-85 więc wtedy to już wyglądało zupełnie inaczej. Pola startowe były chyba przed wieżą sędziowską od strony ul. Piastowskiej i startowało się w odwrotnym kierunku niż na tej fotce  ::)

Z lewej strony fotografii stały betonowe garaże z blaszanymi drzwiami podnoszonymi do góry, przynajmniej ja pamiętam takie szczegóły w tym miejscu.


Fotka przedstawia trening sekcji kartingowej przy Zakładach Azotowych na os. Azoty
 

Offline bodzio2

Odp: Tor kartingowy w Koźlu - Historia
« Odpowiedź #3 dnia: 24 - Luty - 2013 - 23:19:26 »
Tak zgadza się, zobacz na to zdjęcie pierwsze jaki jest kierunek jazdy?, a na to powyżej, otóż w roku 1971 roku kierunek jazdy gokartów był od innej strony.

Garaże faktycznie też były tzn. boksy, każda drużyna uczestnicząca w zawodach miała swój boks do dyspozycji, pamiętam to bo jeszcze dostawaliśmy od zawodników takie naklejki w kształcie elipsy, na nich był naniesiony gokart, oraz data zawodów, szkoda że się nie uchowały, może ktoś ma jeszcze takie naklejki? ...
 

Offline admin

Odp: Tor kartingowy w Koźlu - Historia
« Odpowiedź #4 dnia: 25 - Luty - 2013 - 11:23:28 »
Bodzio, orientujesz się może w którym dokładnie roku został wybudowany ten tor kartingowy ? Może zachowały się u kogoś jakieś fotografie z czasów budowy i otwarcia toru, podobno w tym miejscu było wcześniej wysypisko śmieci  ::)


Edit:
Mam gdzieś jeszcze starą książkę Tadeusza Richtera "Karting", tam jest dużo wiadomości na temat naszego nieistniejącego już toru kartingowego. Sęk w tym ze nie mogę jej znaleźć...ale szukam wytrwale ::)
 

Offline tr23

Odp: Tor kartingowy w Koźlu - Historia
« Odpowiedź #5 dnia: 22 - Marzec - 2013 - 13:47:27 »
Ma ktoś może jeszcze jakieś fotki z tego toru w Koźlu, np. z zawodów lub treningów ?
 

Offline tomjun

  • Wiadomości: 10
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tor kartingowy w Koźlu - Historia
« Odpowiedź #6 dnia: 15 - Grudzień - 2015 - 22:29:16 »
Pamiętam ten tor. Za dzieciaka zabierał mnie tam dziadek. Jako nastolatek wspinałem się na ruinę wieży. Szkoda że tego rodzaju obiekty poznikały :(
 

Offline admin

Odp: Tor kartingowy w Koźlu - Historia
« Odpowiedź #7 dnia: 21 - Sierpień - 2016 - 19:41:25 »
Trochę fotek dostępnych w necie:


Jeśli dobrze pamiętam, to na zdjęciu jest Krzysiek Kozok